Pilatesin Faydaları Ve Temel Pilates Hareketleri

Pilates, kardiyo egzersiz yapmak istemeyen ve sınırlı bir alanda etkili bir çalışma isteyen kişiler tarafından tercih edilmelidir. Özellikle vücudunun belli bir bölgesine yoğunlaşmak isteyenlerin pilates yapmasında fayda var. Pilatesin faydaları ve temel pilates hareketleri genelde bütün insanlar için aynıdır. Çok özel bir çalışma programı isteyenler bu konuda bir uzmana danışıp kendilerine özgü bir egzersiz programı oluşturabilirler. Pilates için pek çok ekipman vardır ama hepsi temin edildiğinde size harika bir spor ortamı sağlar. Bu ekipmanlardan bazıları bilek ağırlıkları, pilates minderi, büyük ve küçük olmak üzere pilates topları, pilates bantları ve pilates çemberidir. Eğer bunlara veya bunlardan birkaçına sahipseniz, siz de hemen pilatese başlayabilirsiniz.

Crunch

Eğer yeni başlıyorsanız hafif hareketlerle başlamalısınız ve zorlandığınız an biraz durup dinlenmelisiniz. Göbeğinizi çalıştırmak istiyorsanız, pilates teriminde “crunch” olarak bilinen yarı mekik hareketiyle başlayabilirsiniz. Bu hareket tam bir mekik değildir, dimdik doğrulmazsınız ama yarım bir mekik çekersiniz. Sırtüstü yatın, ellerinizi başınızın arkasına koyun ve mekik çekecek gibi kalkın. Tam bir mekik olmasa da 45 derecelik bir açıyla kalkın. Bu hareketi 1 dakika yapın sonra 1 dakika ara verin.

Oblique Crunch

“Crunch” hareketinin, göbeğin yan taraflarını da çalıştıran “Oblique Crunch” çeşitleri de vardır. Yine aynı yöntemle yapılır ama ufak değişikliklerle. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı sol tarafa devirin. Yani vücudunuzun üst tarafı normal bir şekilde sırtüstü yatıyor halde olsun, ama bacaklarınız ve beliniz sol tarafa yönelsin. Crunch’a böyle devam edin. Bu sayede crunch hareketini yaptıkça göbeğinizin sadece sağ tarafına yükleneceksiniz ve sadece sağ kısmını çalıştırabilirsiniz. Aynı yöntemi sağ tarafa da uygulayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, yani bacaklarınızı sağ tarafa devirirseniz de sadece sol kısma doğru mekik çekeceksiniz ve böylece sadece sol tarafınız çalışacak.

Bu üç hareket göbeğinizi sıkılaştırmak ve bölgesel çalışmak için en verimli ve en yaygın pilates yöntemleridir. Başlangıç için de gayet idealdir. Kendinizi zorlamayacak setler halinde, sabah saatlerinde uygulayın. Zaman geçtikçe daha iyi hale gelecek ve setlerinizi uzatacaksınız.