Metabolizmanın İyi Çalışması Nelere Bağlıdır?

Metabolizma öncelikle yaptığımız tüm hareketlerde için gerekli olan enerji miktarıdır. Metabolizmamızın ne kadar yavaş veya ne kadar hızlı çalışması gün içinde yaptığımız hareketlere bağlıdır ve kullandığımız yiyeceklere bağlıdır. Metabolizma hızı insanlar içinde de farklılık gösterir bir bebek çocuk genç yaşlıda hızı aynı olmayabilir. Sadece yaş değil cinsiyet daha önce veya şu anda sahip olduğu hastalıklar veya bireyin yaptığı sporlar metabolizma hızını etkiler.

Metabolizmanın iyi çalışması için insanların gün içinde 3 litreye yakın su tüketmesi gerekmektedir. Çünkü vücut da kaybedilen su miktarı metabolizma hızını yavaşlatır. Gün içinde yenilen yemek öğünleri aksatmamalı özellikle kahvaltının güzel bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Yeşil çay tüketimi veya bitki çayları metabolizmayı diri tuttuğundan gün içinde 2 fincan veya 3 fincan içilmesi metabolizmayı hızlı çalıştırır. Yapılan spor ve hareketlere dikkat edilmeli hava şartlarından dolayı düşen metabolizma hızını spor veya her gün belli bir süre yürüyerek hızlandırılmalı. Düzensiz beslenme sonucu metabolizma hızında oluşan değişiklikler sorunlara yol açabilir. Düzensiz olarak beslenildiği kadar metabolizma yeteri kadar çalışmayacağı için kan dolaşım hızı yavaşlar ve kan basıncını etkilediğinden insanlarda ani baş dönmeleri veya tansiyon düşüklüğü görülebilir. Bunun giderilmesi için bir miktar da olsa gün içinde belli bir miktar şeker tüketilmesi faydalı olacaktır.

Son dönemlerde apartmanlarda yapılan asansörler çok sık kullanıldığından dolayı rahat olduğundan dolayı kullanım miktarı artmaktadır fakat bu insanları kötü etkiler merdivenler kullanılmalıdır. Hem bacak eklemleri için hem de metabolizma hızı için merdivenlerin boş geçmeden kullanılması daha iyi olacaktır. Gün içinde tükettiğimiz baharatların da metabolizma hızını yükseltmesinde de önemli bir katkısı vardır. Düzenleyici olan proteinleri boş geçmemeliyiz et ve süt ürünleri tüketmemiz metabolizma hızını arttıracaktır.